Aktualności

Aktualności:

Z dniem 26.11.2011 zaprzestajemy aktualizowania dotychczasowej strony www.tpkz.prv.pl  i dokonujemy migracji naszych zasobów na nowy adres www:  

tpkz.bialystok.pl

W dniu 26.10.2011  w kamienicach które dożywają swoich dni,  przy ul Sienkiewicza 112 w Białymstoku kręcone były zdjęcia do etiudy filmowej "Ołówek"

wg pomysłu Tomka Wiśniewskiego, poniżej kilka zdjęć z planu filmowego

 

 

a w zakładce Galeria 2011 - Ołówek będzie ich więcej

Spotykamy się w siedzibie Centrum Współpracy Organizacji Pozarządowych ul. Świętojańska 22 lok.1 o godz. 18.00: lokal mamy zarezerwowany, korzystajmy również z tego co proponują inni
- w każdy drugi poniedziałek miesiąca - spotkanie robocze członków, sympatyków i gości Towarzystwa, 
- w każdy czwarty poniedziałek miesiąca - organizujemy spotkania poznawcze z historii i z ludźmi którzy wiedzą więcej niż my (program spotkań historycznych, tego co było z datami i tego co będzie
: kliknij ) Na razie ten cykl wykładów jest zawieszony ... przepraszamy ... poinformujemy o jego wznowieniu.

Uczymy się języka hebrajskiego...Korzystamy z wiedzy i umiejętności Pani Ewy Wroczyńskiej - wieloletniej Dyrektor Oddziału Muzeum Podlaskiego w Tykocinie, byłej Pani Kustosz tykocińskiej Synagogi. Niektórzy już są po trzech latach, ...idzie ciężko... Miejsce - jak zwykle ul. świętojańska 22 lok.1. Spotykamy się  w okresie wiosenno-letnim w czwartki,  o godz 19, przyjdźcie, jeśli nie wierzycie to zobaczycie to na własne oczy i można do nas dołączyć. 

1. W dniu 23.05.2011 w naszej siedzibie miał miejsce bardzo ciekawy wykład Małgorzaty Sliż z Krakowa (pracuje w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej IGNATIANUM w Krakowie, oprócz tego wykłada na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim)"Społeczność żydowska Galicji w okresie autonomii (status prawny na tle pozostałych ziem polskich)"  na bazie jej książki: Galicyjscy Żydzi w drodze do równouprawnienia 1849-1914. Pani Małgorzata bardzo ciekawie mówiła o wynikach swojej pracy w tym temacie, dzięki niej mogliśmy się dowiedzieć dlaczego tam najlepiej układało się współżycie Żydów i Polaków, a nawet z pewną nostalgią za czasami monarchii austro-węgierskiej mogliśmy antycypować jak wyglądałby świat  bez jej rozpadu i bez pierwszej i drugiej wojny światowej. W FotoGalerii2011 kilka zdjęć z tego spotkania.

2. W dniu 21.05.2011 w Muzeum w Tykocinie - Wielka Synagoga miał miejsce koncert „Rivke i jej sny” w wykonaniu zespołu Chanajki z Białegostoku

3. W Wielkiej Synagodze w Tykocinie, oddziale Muzeum Podlaskiego czynna była wystawa: Fotografia Żydów Polskich "I ciągle widzę ich twarze" otwarta w dniu 19.05.2011. Była ona czynna do 30 września 2011.
Wystawę zorganizowała Fundacja SHALOM z fotografii nadesłanych na konkurs "Ocalić od zapomnienia". Fundacja Shalom w 1994 r. ogłosiła apel ”Ocalić od zapomnienia” i rozpoczęła zbieranie archiwalnych fotografii – jedynej pamiątki po ludziach, których już nie ma. W ten sposób powstała unikalna, jedna z największych na świecie kolekcja fotografii Żydów polskich. Zawiera ona zdjęcia przechowane wśród rodzinnych pamiątek, ale też i te cudem ocalałe w czasie wojny – porzucone, zniszczone, odnalezione na strychach domów. Przedstawiają one ludzi w różnym wieku, różnych zawodów i zamożności, często bezimiennych. Są portrety i fotografie zbiorowe - rodzinne, zrobione w gronie przyjaciół, pokazujące uczniów, członków różnych stowarzyszeń i organizacji. Zostały zatrzymane w kadrze fragmenty codziennego życia. Wystawa gościła w galeriach i muzeach Europy, Ameryki Pn i Płd, na Bliskim Wschodzie

4. Podczas Nocy Muzeów w Tykocinie, 14.05.2011 można było odbyć spacer z przewodnikiem po Tykocinie, zwiedzić Wielką Synagogę i wystawy w Domu Talmudycznym oraz zobaczyć i posłuchać: Przedstawienie Kabaretowe pt."Moniek Przepiórko i inni" w wykonaniu Teatru Żydowskiego w Warszawie. W programie przedstawienia są popularne monologi, skecze i piosenki z przedwojennego kabaretu w języku polskim. Teksty Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Jerzego Turandota i B. Norskiego - Nożycy do muzyki H. Warsa, J. Petersburskiego i Z. Białostockiego. Można będzie usłyszeć także popularne szlagiery żydowskie w języku żydowskim, polskim i hebrajskim.

5. W naszej siedzibie, 9.05.2011 Darek Haponik  mówił o ,,Kuchni koszernej" oraz zorganizował degustację kilku żydowskich potraw. 

6. 28.03.2011, w naszej siedzibie miało miejsce potkanie z panią Joanna Auron - Górską, na temat "Pozycja kobiety w judaizmie"

 

BYŁO, minęło, a może warto pamiętać, że było: kliknij KALENDARIUM  naszych - Towarzystwa czasów

1.Spektakl "Opowieści z Białegostoku" już się odbył, w niedzielę 12.12.2010  w Centrum Zamenhofa, ul. Warszawska

zdjęcia już w zakładce "Foto-Galeria2010"

Alicja i Rafał Grabowscy - grupa Chanajki oraz TPKŻ w Białymstoku

 

 

 

2.W dniach 1 - 5.IX.2010 w ramach festiwalu "INNY WYMIAR" organizowanego przez BOK Białystok
TPKŻ w Białymstoku przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Białegostoku zaprezentowało jako imprezę towarzyszącą
II Dni Kultury Żydowskiej w Białymstoku




 

3. Dni Kultury Żydowskiej w dn. 18-19 października 2008, .... to już się odbyło, program w KALENDARIUM (poniżej):  

Pani Anna Janina Kloza została w roku 2008 laureatką  Międzynarodowej Nagrody im. Ireny Sendler ,,Za naprawianie świata". Więcej o nagrodzie na stronie: http://www.ceo.org.pl/portal/b_wiadomosci_doc?docId=45457.